Palmia – Järvenpään palvelut

 

JUST kahvila-ravintola Silkkiuikku

JUST kahvila-ravintola Silkkiuikku ruokalistat 12.9.-21.10.2022

Silkkiuikku on auki maanantaista perjantaihin välillä klo 10:30 – 13.00.
Ravintola suljettu aikavälillä 24.6. – 31.7.2022
Yhteydenotot:
P: 040 134 8405 tai 040 134 8374

JUSTin akuuttiosasto ja asumispalvelut

JUSTin akuuttiosaston ja asumispalveluiden ruokalistat 1.8. – 11.9.2022

JUSTin akuuttiosaston ja asumispalveluiden ruokalistat 12.9.-23.10.2022

Koulut ja päiväkodit

Lounaslista – koulut ja päiväkodit 12.9.-16.9.2022

Lounaslista – koulut ja päiväkodit 19.9.-23.9.2022

Lounaslista – koulut ja päiväkodit 26.9.-30.9.2022

Lounaslista – koulut ja päiväkodit 3.10.-7.10.2022

Lounaslista – koulut ja päiväkodit 10.10.-14.10.2022

Lounaslista – koulut ja päiväkodit 17.10.-21.10.2022

 

Koulut ja päiväkodit kasvisruoka

Kasvislounaslista – koulut ja päiväkodit 12.9.2022-16.9.2022

Kasvislounaslista – koulut ja päiväkodit 19.9.2022-23.9.2022

Kasvislounaslista – koulut ja päiväkodit 26.9.2022-30.9.2022

Kasvislounaslista – koulut ja päiväkodit 3.10.2022-7.10.2022

Kasvislounaslista – koulut ja päiväkodit 10.10.2022-14.10.2022

Kasvislounaslista – koulut ja päiväkodit 17.10.2022-21.10.2022

 

Kiertävät ruokalistat:

Kiertävä ruokalista – koulut ja päiväkodit

Kiertävä kasvisruokalista – koulut ja päiväkodit

Ruokien ravintoainesisällöt ja raaka-aineet

Ruokien ravintoainesisällöt ja raaka-aineet löydät Jamix Menu-palvelusta:

Katso ruokien ravintoainesisällöt ja raaka-aineet

Erityisruokavaliot koulu- ja päiväkotiruokailussa

Järvenpään koulujen ja päiväkotien erityisruokavaliokäytännöt muuttuivat 1.8.2019 alkaen. Kouluissa ja varhaiskasvatuksessa ruokaileville lapsille ja aikuisille valmistetaan erityisruokavalion mukaista ruokaa, mikäli siihen on selvät lääketieteelliset syyt. Erityisruokavalion tarve tulee ilmoittaa erillisellä lomakkeella. Lääkärin/neuvolan/terveydenhuollon ammattilaisen todistus vaaditaan lomakkeessa merkityissä ruokavalioissa. Linkki lomakkeeseen löytyy alta:

Ilmoitus erityisruokavaliosta (interaktiivinen PDF-lomake)

Notification of special diet (interactive PDF in English)

Katso esimerkki täytetystä erityisruokavaliolomakkeesta:

Esimerkki täytetystä erityisruokavaliolomakkeesta (PDF)

Palauta täytetty lomake ja lääkärin todistus seuraavasti:

  • Varhaiskasvatuksen lasten lomakkeet palautetaan päiväkodeissa oman ryhmän kasvattajille
  • Perusopetuksen ja lukion oppilaiden lomakkeet palautetaan kouluissa/oppilaitoksessa terveydenhoitajille
  • Varhaiskasvatuksen, perusopetuksen ja lukion aikuisten lomakkeet voi palauttaa suoraan keittiöille

 

Back to top